Geri

Akın Tek ile “İhsan Oktay Anar Romanlarını Postmodern Bakışla Okumak”

This event has expired

İhsan Oktay Anar’ın eserleri hemen her türden roman okuyucusu için cezbedici metinler. Farklı tarih anlayışıyla, gerçeklik/gerçekçilik konusundaki tavrıyla, masalsı atmosferiyle bize alışık olmadığımız oyun alanları açıyor Anar. Diğer yandan bu metinlerin yüzeyden ilerleyen bir okumayla kendini ele vermeyen gizleri ve katmanları da mevcut. Biz de bu kendine has romanları postmodern anlatı mantığı üzerinden yeniden okuyarak onların doğasını daha iyi anlamımızı sağlayacak bir atölye tasarladık. Böylelikle bu romanlara farklı bir bakışla yaklaşılabileceğini, içlerinde barındırdıkları bilmeceleri, oyuncu teknikleri açığa çıkararak katmanlı bir okuma yapılabileceğini göstermeye çalışacağız.
Atölyede öncelikle edebiyatta postmodernizmin teorik altyapısını ortaya koyarak bu paradigma değişimini anlamaya çalışacağız. Ardından İhsan Oktay Anar’ın ilk üç kitabı üzerinden bunun romandaki uygulamalarını ayrıntılı bir şekilde gözden geçireceğiz. Umberto Eco, İtalo Calvino, John Fowles, Orhan Pamuk, Jorge Luis Borges gibi diğer postmodern yazarların eserlerine de okuyucuya alan açan bu stratejilere dair örnekler açısından bakacağız. Benzer hınzır teknikleri kullanmada ortaklaşan Cervantes, Laurence Sterne, Ahmet Mithat Efendi ve Diderot’yu postmodern olarak tanımlayıp tanımlayamayacağımızı tartışacağız.
Katılımcılarla birlikte bu tür üst-kurmaca taktiklerin reklamlardaki, televizyon şovlarındaki ve farklı alanlarda üretilmiş sanat eserlerindeki yansımaları hakkında tartıştıktan sonra, İhsan Oktay Anar Sempozyumu ve Sergisi’nde üretilen eserlerin hikayeleri ve görsellerinden oluşan bir slayt gösterisi ile atölyemizi tamamlayacağız.

Önemli Not: Atölye katılımcılarının Anar’ın eserlerinden en azından Puslu Kıtalar Atlası’nı yakın zamanda okumuş olmaları etkinliğin verimli olması açısından önemlidir. Bunun yanında üzerinde durulacak olan Kitab-ül Hiyel ve Efrasiyab’ın Hikayeleri’nin de okunmuş olması faydalı olacaktır.

Detaylı bilgi ve rezervasyon için:
0216 338 0 338 – 0554 168 0 168

Başlangıç Saati

10:00

14 Ocak 2018

Bitiş Saati

17:30

14 Ocak 2018

Adres

Caferağa Mah. Kadife Sokak No:40 Moda/Kadıköy/İstanbul

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Call Now ButtonŞimdi Ara